Pochodzący z Dalekiego Wschodu kot syjamski szybko stał się miłośnikiem ludzi mieszkających w Europie. Chcąc mieć kota, który jest przyjacielski i lojalny wobec swoich właścicieli, kot syjamski będzie właściwym zwierzakiem. Syjamskie kotki są bardzo głośne. Uwielbiają być w centrum uwagi. Zastanawiając się nad kupnem kota syjamskiego, musimy wiedzieć, że koty te są bardzo zazdrosne o swoich panów. Wymagają poświęcenia i uwagi, dlatego zanim zdecydujemy się na takiego pieszczocha, zastanówmy się, czy oby na pewno sprostamy jego oczekiwaniom.

Koty syjamskie występują w dwóch typach. Pierwszy typ stanowi kotek syjamski starego typu, zaś drugi to nowoczesny kot syjamski. Koty syjamskie uwielbiają przebywać z dziećmi. Są bardzo inteligentnymi zwierzakami i pilnymi uczniami. Szybko uczą się komend, które z przyjemnością wykonują. O kota syjamskiego należy należycie dbać. Z racji tego, że zwierzaki te mają krótkie futerko, należy je przeczesywać grzebieniem kilka razy w tygodniu. Aby nasz syjam mógł uchodzić za zadbanego kota, musimy zadbać o regularne obcinanie pazurków, czyszczeniu oczu i uszu. Koty syjamskie potrzebują zbilansowanej diety. Każdy kot syjamski powinien być poddany odpowiednim szczepieniom oraz badaniu krwi.
Jeśli szukamy zwierzaka, który lubi pieszczoty i jest domownikiem, a ponadto jest bardzo inteligentny i urodziwy, wybierzmy kota syjamskiego.
Kupując kotka syjamskiego musimy również zadbać o odpowiednie legowisko, odpowiednią karmę i żwirek. Nie jest to duży wydatek.